Ból głowy doskwiera wielu z nas. Jest wiele przyczyn, które mogą wywoływać ból głowy. Jeśli ból trwa przez dłuższy okres czasu lub jest bardzo silny – nie można go lekceważyć. Dowiedz się, co może wywołać bóle głowy i gdzie szukać pomocy.
Ból głowy – jakie mogą być jego przyczyny?
Z bólem głowy zmaga się wiele osób, w każdym wieku. W niektórych przypadkach doskwiera również dzieciom. Do najczęstszych przyczyn, które wywołują bóle głowy zaliczamy:
- nadciśnienie,
- urazy głowy lub szyi,
- zapalenie zatok,
- zmęczenie,
- zapalenie ucha środkowego,
- zmiany naczyniowe.
Oczywiście to tylko kilka przyczyn występowania bólu głowy. Jest ich znacznie więcej. Ból głowy zlokalizowany może być w różnych miejscach. Ból takiego miejsca wiąże się z innymi schorzeniami. Głowa boleć może nas z tyłu, z prawej lub lewej strony, w skroniach, w okolicach oczu. Nikt z nas nie powinien lekceważyć nasilającego się bólu pomimo wzięcia tabletek przeciwbólowych.
Nasilający się ból głowy – gdzie szukać pomocy?
Kiedy ból głowy występuje często i zdarza się, że ból jest nie do zniesienia należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Przyczyna może być nie tylko migrena, ale również i wiele innych chorób.
Na początku warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli będzie konieczność da nam skierowanie do neurologa.
Ból głowy – nie lekceważ go!
Jeśli ból głowy jest silny i występuje bardzo często należy udać się do neurologa. Skieruje on nas na wykonanie niezbędnych badań, które będą kluczowe w postawieniu poprawnej diagnozy. Aby prawidłowo rozpoznać przyczynę bólu głowy wykonuje się najczęściej takie badania jak:
- EEG,
- Tomografię komputerową,
- Rezonans magnetyczny.
Ważne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, w celu uzyskania wszystkich niezbędnych informacji pomocnych w postawieniu diagnozy. Metody te pomagają wykluczyć lub potwierdzić przyczyny bólu głowy, do których należy padaczka, czy też guz mózgu. Gdy do bólu głowy dojdą takie objawy jak nudności, czy drętwienie kończyn należy niezwłocznie udać się do lekarza.