Obróbka metali – cięcie strumieniem wody

Obróbka metali to szeroko opisywany temat. Metale można obrabiać na różne sposoby. Metod jest wiele, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Dziś skupimy się przede wszystkim na cięciu metali strumieniem wody. Warto dowiedzieć się, jakie materiały można poddawać takiej obróbce oraz jakie efekty uzyskuje się. Cięcie strumieniem wody oferuje wiele firm, które świadczą usługi obróbki metali.

Cięcie wodą – na czym polega ta technika cięcia metali?

Cięcie wodą, a raczej jej strumieniem to metoda zwana inaczej Waterjet. Metale, które można obrabiać pod wysokim ciśnieniem wody nie powinny przekraczać 195 mm.

Jakie materiały można poddać obróbce Waterjet?

Materiałami, które można poddać obróbce cięcia wodą są nie tylko metale. Tą metodą obrabiane również są kamienie naturalne, stal nierdzewna, metale kolorowe i inne stopy metali, szkło, ceramika, gres, guma i tworzywa sztuczne, drewno i płyty drewnopodobne oraz inne materiały.

cięcie strumieniem wody Waterjet

 

Jakie zalety posiada cięcie strumieniem wody Poznań?

Cięcie wodą posiada wiele zalet. Przede wszystkim ta metoda można ciąć wiele materiałów – od kamienia aż po szkło, drewno i inne materiały. Ogromna zaletą jest również to, że nie występuje oddziaływanie cieplne na obrabiany surowiec. Dlatego obróbka wykonana jest bardzo precyzyjnie bez konieczności poprawek. Woda można przeciąć materiały grubsze, niż w przypadku cięcia laserowego albo cięcia plazmowego. Zaletami, jakie można wyróżnić są również:

  • możliwość cięcia wielu materiałów
  • cięte krawędzie są nieuszkodzone, wysokiej jakości,
  • precyzyjna obróbka nie wymaga obróbki wykończeniowej,
  • uzyskanie dowolnych kształtów,
  • podczas obróbki nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje,
  • szybka i efektowna obróbka.

 

cięcie wodą

Jakimi narzędziami wykonuje się obróbkę metali strumieniem wody?

Do obróbki metali za pomocą metody cięcia wodą wykorzystuje się sprzęt CNC, który zwany jest
WaterJet CNC. Na rynku można znaleźć wiele takich maszyn, które można wykorzystywać do własnych potrzeb lub większe, na których zakup decydują się przedsiębiorcy.

Metoda cięcia wodą staje się coraz popularniejszą forma obróbki metali. Można stwierdzić, że jest to sposób obrabiania metali, który przynosi najlepsze, końcowe efekty. Warto więc zastanowić się czy wykonując taka obróbkę możemy uzyskać odpowiednie efekty.

admin